Kalbiniz İçin Check-Up

40 yaşından sonra herkesin yılda bir kez kalp yönünden check-up yaptırması şart. Check-up sırasında da mutlaka kan yağları, kan şekeri kontrol edilmeli, efor testi yapılmalı. EKG ve bir akciğer filmi çekilmeli. ECHO hiç olmazsa bir kez yapılmalı. Kapak problemi varsa her yıl tekrarlanmalı yoksa 3-4 yılda bir tekrarlanmalıdır.

30 Saniyede Tanı!
Acile gelen hastanın aort damarında bir yırtılma mı var, kalp krizi mi geçiriyor, yoksa akel embolisi mi attı tespit etmek gerekir. Bu üç konu hayati önemlidir ve hızlı bir şekilde müdahale gerektirir. Geçmişte bu hastaları 4-5 saat acilde müşahede altına alıp gözlerdik, günümüzde ise bilgisayarlı tomografi ile 30 saniye gibi çok kısa bir sürede tanıyı konulabilmektedir.

Uyarı Sistemi
Kalp pilleri takıldığında artık merkezle kablosuz iletişim kuruyor. Buna ‘kalp pili uyarı sistemi’ denir. Bu merkez herhangi bir anormallik gözlediğinde, hastayı uyarıp en yakın hastaneye gitmesini bildiriyor. İnsanın içinde yer alan bir nevi casus gibi tanımlayabiliriz. Her kalp atımını kaydediyor. Ortalama kalp hızı nedir, akciğerde su birikiyor mu birikmiyor mu hepsini takip ediyor. Bir merkeze wireless sistemi sayesinde bilgiler gidiyor. Bu bilgiler ve datalar hasta hakkında bize her konuda bir fikir veriyor.

Kesin Tanı İçin…
Kardiyak MR; bildiğimiz MR’ın kalp dokusuna uygulanmış halidir. Bu MR; görüntüleme tekniği olarak, özelliği gereği bir dokunun hem anatomisini gösterebiliyor hem de içindeki yağ oranının ne olduğu gibi moleküler düzeyde bilgiler verebiliyor. Hem fonksiyon, hem anatomi hem de moleküler düzeyde bilgiler verdiği için ileri düzeyde bir görüntüleme tekniğidir. Ama zor uygulanan bir tekniktir ve belirli bir tecrübe gerekir.

Şüpheli bir durum söz konusuysa, kan pıhtılaşması ile alakalı verilen ilaçlara direnç varsa veya kalp kası kalınlaşması MR ile Eko Kardiyografi ile şüpheli sınırlar içerisinde kalmışsa; kesin tanı koyabilmek için kardiyak genetik testlere başvurulur. Kalp kası proteinlerinin üretimini bozan her hangi bir genetik mutasyon var mı yok mu böyle taranabilir.

Foto Galeri


Medical Park Gaziantep Hastanesi
Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2 Şehitkamil-Gaziantep

T:0 (342) 211 16 63
F:0 (342) 324 88 60
gaziantep@medicalpark.com.tr

444 44 84
Sosyal Medya
  • MedicalPark Gaziantep Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2 Şehitkamil Gaziantep